Który bank wybrać? RANKING BANKÓW

 Z poniższą analizą oferty banków udzielających Kredyty Studenckie powinieneś się zapoznać zanim podejmiesz decyzję o ubieganiu się o kredyt. Wszak zwiążesz się z wybranym bankiem co najmniej na kilka lat. Warto zatem solidnie podejść do tematu.

Po 8 latach działalności serwisu KredytStudencki.com.pl. Po ponad 6500 postów na forum. Po wymienieniu tysięcy maili i przeprowadzeniu niezliczonej ilości rozmów ze studentami. Po badaniach ankietowych… sądzę, że wiem na co trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy bank udzielający kredytu studenckiego.

Oczywiście w przypadku problemów z poręczeniem kredytu można przenieść złożony wniosek do innego banku w lutym – to dobra wiadomość. Tylko po co biegać po mieście z papierami? Stresować się czy się uda zmieścić w terminie… Skoro możesz już teraz, spokojnie, wybrać bank najlepszy dla Ciebie? Skoro możesz otrzymać 2’400 zł (z wyrównaniem od października) już w styczniu?

Z ofert jakich banków możesz wybierać?

Obecnie mamy tylko cztery banki, które obsługują preferencyjne kredyty studenckie. Są to w kolejności alfabetycznej:

Abyś nie musiał szukać na każdej ze stron informacji i przekopywać się przez zawiłe bankowe tabele – dokonałem odpowiednich zestawień.

Starając się o kredyt nie możesz zapomnieć o tym, że w banku muszą stawić się poręczyciele Twojego kredytu studenckiego – zazwyczaj rodzice. Zatem jeżeli studiujesz w Szczecinie, a pochodzisz z Zakopanego, dobrze rozważ kwestię wyboru banku. Czy ma to być placówka w Szczecinie, czy może lepiej w Zakopanem? Czy łatwiej jest dojechać Tobie do banku, czy poręczycielom? A może bank idzie na rękę studentom i przesyła dokumenty pocztą wewnętrzną pomiędzy oddziałami? Czy dostęp do darmowych bankomatów jest wystarczający? Co z dostępem do konta przez internet, telefon? Ile placówek jest w mieście w którym studiujesz i jak daleko są one od miasteczka akademickiego/stancji?

Te kwestie musisz rozważyć przed złożeniem wniosku!

Zestawienie opłat zawarte w poniższej tabeli przedstawia dane, które nie są ogólnodostępne i dodatkowo bardzo często solidnie ukryte w kilku bankowych tabelach. Stąd też w większości pozostają ignorowane przez młodych kredytobiorców. Jednak w perspektywie kilku lat pobierania kredytu i comiesięcznego ich naliczania mogą skumulować się do kilkuset złotych zysku lub straty na Twoim koncie.

Tabela 2. Zestawienie opłat pobieranych przez banki obsługujące Preferencyjne Kredyty Studenckie, stan na 1 września 2014 roku.

  PKO BP PEKAO SA PBS SA SGB SA
Prowizja od transzy gdy konto w danym banku Od 0,5 do 1% dla posiadaczy ROR w PKO BP SA, (umowy zawarte do 31.12.2003 0%)  bez prowizji dla posiadaczy Eurokonta, 0,5% dla pozostałych klientów 1,00% 0,75%
Prowizja od transzy gdy konto w innym banku 2%(12 zł) + 200 zł za złożenie wniosku 4 zł 1%(6 zł) 0,75%(4,5 zł)
Prowizja od każdej wypłacanej transzy kredytu z poręczeniem BGK lub ARMiR Tylko poręczenia BGK 1,5% Tylko poręczenia BGK 1,5% Poręczenia BGK 1,5%, ARMiR 0% Poręczenia BGK 1,5%, ARMiR 0%
Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Koszt aneksu do umowy 20 zł lub 50 zł 25 zł 50 zł 0,1% kwoty kredytu

Źródło: Opracowanie własne w oparciu o dane pozyskane z analizowanych banków.

Jeżeli BPS nalicza prowizję w wysokości 1% od każdej wypłaconej transzy, oznacza to, że co miesiąc jesteś uboższy o 6 zł, w skali roku daje to 60 zł, a w skali 5 lat studiów 300 zł (przy założeniu, że w najbliższych latach miesięczna transza nie ulegnie zwiększeniu).

Co ciekawe PEKAO SA studentom, którzy założą Eurokonto w ich banku nie zabiera ani grosza, a PKO BP posiadaczom Konta dla Młodych nalicza prowizję w przedziale od 0,5% do 1% (w zależności od województwa), czyli od 3 zł do 6 zł. Za przelew transzy kredytu studenckiego do innego banku analizowane podmioty każą sobie płacić od 4 zł (PEKAO SA) do 12 zł (PKO BP).

Kolejna prowizja może zostać naliczona przez Bank Gospodarstwa Krajowego najuboższym studentom, którzy skorzystają z poręczenie kredytu przez tę instytucję. Ponieważ BGK ponosi stosunkowo duże ryzyko (w razie niewypłacalności przyszłego absolwenta to BGK będzie spłacał kredyt studencki), dlatego zabezpiecza się na przyszłość i pobiera co miesiąc 1,5%, to jest 9 zł z każdej transzy. Rocznie daje to 90 zł, a w ciągu 5 lat studiów 450 zł.

Co ciekawe analogiczne poręczenie udzielane przez ARiMR, obejmujące wyłącznie studentów z terenów wiejskich, jest udzielane bez prowizji.

Czasami w trakcie pobierania kredytu studenckiego na skutek urlopu dziekańskiego, powtarzania roku, czy zmiany konta bankowego musisz podpisać aneks do umowy. Jak sam widzisz są to stosunkowo rzadkie wydarzenia, jednak nie możesz ich wykluczyć. Również w tym przypadku banki naliczą stosowną opłatę, która jednak kształtuje się na zbliżonym poziomie w przedziale 20-50 zł.

Banki nie pobierają prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu studenckiego.

Składając wniosek o Preferencyjny Kredyt Studencki nie musisz zakładać konta w tym samym banku. Jednak biorąc pod uwagę wyższą prowizję za przelew transzy do innej instytucji, warto solidnie rozważyć posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) i kredytu studenckiego w jednym banku. Po latach wyzysku w postaci wyjątkowo niekorzystnych RORów (nad czym ubolewałem w poprzednim wydaniu ebooka i na forum), obecni studenci nareszcie doczekali się atrakcyjnych kont bankowych, o jakich kilka lat temu można było jedynie pomarzyć. Najważniejsze informacje dotyczące rachunków bankowych znajdują się w poniższej tabeli.

Analizując konta bankowe standardowo oferowane studentom do Preferencyjnych Kredytów Studenckich łatwo można zauważyć, że są to produkty dość mocno zróżnicowane. Generalnie otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak przelewy internetowe, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Opłaty pojawiają się na poziomie użytkowania karty płatniczej, wypłacania pieniędzy z bankomatów w kraju i za granicą, czy w sposobie zabezpieczania przelewów wykonywanych za pośrednictwem internetu (token, SMS, karta TAN).

Tabela 3. Zestawienie kont studenckich w bankach udzielających Preferencyjne Kredyty Studenckie.

  PKO BP PEKAO SA BPS SA SGB SA
Nazwa konta Konto dla Młodych INTRO iKonto e-Konto
Oprocentowanie rachunku [%] 0,01 0,01 0 0
Otwarcie rachunku 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Prowadzenie konta 0 zł 0 zł 0 zł (studenci do 26 r.ż.) lub5 zł/mies. 0 zł
Przelew przez internet do innego banku 0 zł 0 zł 0 zł 0,50 zł
Przelew przez internet do analizowanego banku 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Przelew do innego banku w placówce 8,00 zł 4,99 zł 5,00 zł 5,00 zł
Przelew do analizowanego banku w placówce 5,00 zł 1,99 zł 5,00 zł 0,00 zł
Minimalne wpływy na konto dowolne dowolne dowolne Dowolne
Opłata za wydanie karty płatniczej 0 zł 0 zł 0 zł 25,00 zł
Opłata za użytkowanie karty płatniczej 0 zł – min. 5 transakcji kartą w miesiącu, 1 zł – 4 trans., 2 zł – 3 trans., 3 zł – 2 trans., 4 zł – 1 trans., 5 zł – przy żadnej operacji kartą 0,99 zł/mies. lub 1,98 zł/mies. 1 zł/mies. 2 zł/mies. lub 3 zł/mies.
Bankomaty bezprowizyjne Wszystkie bankomaty w Polsce i na świecie Pekao, Euronet, UniCredit (5500 w Polsce i 20 000 w Europie) 4700 bankomatów grupy BPS 3000 bankomatów SGB SA
Wypłaty z bankomatów krajowych innych sieci 0 2% min 5 zł 2,00 zł 3% min. 3,50 zł
Wypłaty z bankomatów za granicą 0 4% min 10 zł 2% min. 10 zł 3% min. 4,50 zł
Zabezpieczenie przelewów token (0 zł), sms (0 zł), karta TAN (0,10 zł/transakcja) token (48 zł + 1 zł/mies.), sms (0,20 zł/szt.) token (120 zł), sms (0 zł), karta TAN (10 zł/szt.) token (50 zł + 2zł/mies.), sms (1,50 zł/mies.), karta TAN (2 zł/szt.)
Ustanowienie zlecenia stałego 0 zł 0 zł 0 zł 1,00 zł

Źródło: Opracowanie własne.

Najbardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w bankach BPS i SGB, które stanowią największe w Polsce grupy zrzeszające banki spółdzielcze. A co za tym idzie, każdy z ponad 560 banków, zrzeszonych w tych dwóch grupach, posiada odrębną osobowość prawną oraz własne tabele opłat i prowizji dla swoich kont bankowych, które nie mają wiele wspólnego z danymi pozyskanymi od banków matek poszczególnych grup. Dlatego jeżeli zdecydujesz się na jeden z banków zrzeszonych w grupie BPS lub SGB, powinieneś samodzielnie zapoznać się z ofertą rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych i dokładnie przestudiować stosowne tabele opłat i prowizji.

Z moich analiz wynika, że zdecydowanie najlepsze konto oferuje bank PKO BP. Wybierając rachunek Konto dla Młodych mamy do dyspozycji darmowe bankomaty na całym świecie oraz darmowe zabezpieczenia przelewów w postaci tokena lub SMSów. Jedyną słabą stroną tego produktu jest karta płatnicza, z której jednak możemy zrezygnować i wówczas będziemy mieli konto w pełni darmowe, jednak bez możliwości skorzystania z bankomatu. Jeżeli natomiast chcielibyśmy korzystać z karty, to wykonując minimum 5 transakcji kartą w miesiącu na dowolną kwotę (możesz np. pięć razy zapłacić po złotówce) zostajemy zwolnieni z jakichkolwiek opłat. Pozostałe rachunki analizowanych banków nie dają takich możliwości.

OK, ale w którym banku najlepiej złożyć wniosek o kredyt studencki?

Pytanie powinno brzmieć inaczej: Który bank ja bym wybrał? Bo tylko na tak postawione pytanie mogę odpowiedzieć. No cóż, prawda jest taka, że problem jest bardziej złożony. Oczywiście opłaty, prowizje i procenty dostarczają nam cennych informacji, ale ostatecznie… Pozwól, że zacytuję w tym miejscu jednego z użytkowników forum: „Co mi po darmowym koncie i bezprowizyjnym wypłacaniu transz, skoro mogę nie otrzymać kredytu z powodu niezaakceptowania moich poręczycieli w danym banku?”

Temat kredytów studenckich zgłębiam od 2000 roku. Z własnego doświadczenia wiem, że banki mają zróżnicowane wymagania co do poręczycieli. W poprzednich latach tysiące Studentów musiało zrezygnować z Preferencyjnego Kredytu Studenckiego, ponieważ nie było w stanie pozyskać wiarygodnych w oczach banku żyrantów. Częste są przypadki Studentów, którzy ubiegając się o kredyt studencki w jednym banku zmuszani byli przedstawić 4 osoby poręczające, a kiedy przenieśli swój wniosek do innego banku wystarczyło im 2 żyrantów.

Wiem, że się powtarzam, ale zrobię to po raz kolejny – osoby poręczające Twój Kredyt Studencki są kluczowe dla jego uzyskania.

Oczywiście, jeżeli:

  • mieścisz się w grupie osób, które mogą liczyć na 100% poręczenie przez BGK lub ARiMR,
  • Twoi rodzice odpowiednio dużo zarabiają, nie mają zadłużenia itp.,

możesz wybrać dowolny bank, gdyż znika problem poręczenia.

Wciąż nie wskazałeś jednego banku…

OK, już to naprawiam. Biorąc pod uwagę moją aktualną wiedzę osobiście wybrałbym PKO BP. Głównym powodem mojego wyboru jest fakt, iż ten bank nie ma zbyt wygórowanych wymagań względem poręczycieli.

UWAGA! Studentom z terenów wiejskich (głównie biednym oraz średniozamożnym) polecam banki w sieci BPS lub SGB. Tylko te banki posiadają podpisaną umowę z ARMiR w sprawie poręczania Preferencyjnych Kredytów Studenckich. ARiMR poręcza nawet do 100% kredytu najuboższym studentom z terenów wiejskich i to bez prowizji!

Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika, że w PKO BP łączny miesięczny dochód 2 poręczycieli powinien oscylować około 3’200-3’500 zł brutto. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ każda osoba jest analizowana indywidualnie. Jeśli np. rodzice mają 4 dzieci, kredyty długoterminowe i dochody miesięczne na poziomie 4000 zł, wtedy na pewno będzie wymagany dodatkowy poręczyciel.

Popatrz jednak na statystyki, zobacz ile osób bierze Kredyt Studencki w PKO BP, a ile w pozostałych bankach.

Wykres 1. Udzielone kredyty w podziale na banki w roku akademickim 2013/2014.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W zasadzie to mógłbym już nic więcej nie dodawać 3 na 4 studentów wybiera PKO BP!

Dlaczego polecam PKO BP?

PKO BP pobiera niskie opłaty prowizyjne od wypłacanej transzy (0,5%-1%) oraz oferuje atrakcyjne, praktycznie darmowe konto bankowe, współpracuje w kwestii poręczeń z BGK, posiada darmowe bankomaty nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Co więcej, jest to jeden z nielicznych banków w kraju z kapitałem polskim. W ostatnich latach regularnie obsługuje 70-80% wszystkich udzielonych kredytów studenckich w Polsce, a co za tym idzie posiada wykwalifikowaną kadrę, która zna specyfikę KS i posiada gotowe rozwiązania wielu problematycznych sytuacji, które przytrafiają się w trakcie pobierania lub spłaty kredytu.

Co jeszcze przemawia za tym, iż polecam Ci PKO BP?

W ciągu 17 lat funkcjonowania systemu preferencyjnych kredytów studenckich z obsługi tego produktu bankowego wycofało się aż 6 banków. Były to m.in. BOŚ, BZ WBK, Kredyt Bank, czy BGŻ. Studenci pobierający kredyt w tych bankach zgłaszali się często do mnie z problemami w postaci braku należnych transz, błędnego naliczania odsetek, przedterminowego wezwania do spłaty kredytu itd. Wycofując się z tego produktu banki rzecz jasna nie inwestowały w kompetencje pracowników w zakresie KS i wiele osób niepotrzebnie traciło swój czas i nerwy. Mnie również ten problem w pewien sposób dotknął, gdyż kredyt pobierałem w BGŻ i bank po wycofaniu się z systemu, już w okresie spłaty KS, nie chciał zlikwidować mojego konta bankowego tłumacząc się właśnie spłatą kredytu. Decyzję zmieniono dopiero po mojej rozmowie z naczelnikiem oddziału.

Sądzę, że w przypadku PKO BP ryzyko wycofania się tego banku z systemu preferencyjnych kredytów studenckich jest bliskie zera. PKO BP to największy bank w Polsce, który obsługuje 7,2 mln klientów oraz wiele instytucji i programów rządowych, prowadzi 6,2 mln rachunków bankowych, a przede wszystkim posiada kompetentnych pracowników, którzy znają specyfikę kredytu studenckiego, a to wierzcie mi znaczy naprawdę dużo.

Oczywiście jest to moje zdanie. Ty powinieneś wyrobić sobie w tej materii swoje własne.