Mam 35/45/55 lat, czy mogę ubiegać się o Preferencyjny Kredyt Studencki? Tak, o ile…

Tytułowe pytanie jest często zadawane przez ludzi, którzy mają więcej niż 25 lat. Zatem odpowiedzmy raz, ale za to dobrze, kto może ubiegać się o kredyt studencki?

Z samej nazwy wynika, że studenci – jednak tutaj zaczynają się problemy. Zgodnie z art. 6 ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich, pożyczki i kredyty studenckie mogą otrzymać studenci, którzy są obywatelami polskimi, (z zastrzeżeniem określonych ust. 3 cudzoziemców) i rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 roku życia. Zatem najważniejszym kryterium jest to, aby osoba ubiegająca się o kredyt studencki miała w momencie rozpoczęcia studiów co najwyżej 24 lata.

Co jednak, gdy ktoś rozpocznie takie studia, a potem z różnych przyczyn je przerwie, a po kilku latach stwierdzi, że chce jednak studiować. Przekroczony został już próg 25 lat. Czy taka osoba może ubiegać się o kredyt studencki? Należy odpowiedzieć twierdząco. Ustawa stanowi bowiem, że pierwsze studia muszą być rozpoczęte przed 25 rokiem życia, nie mówi natomiast o górnej granicy przystąpienia do kolejnych. Dlatego o taki kredyt mogą z powodzeniem ubiegać się osoby, które postanawiają po raz kolejny rozpocząć przygodę ze studiowaniem. Trzeba zaznaczyć, że warunkiem jest to, by takie osoby nie wzięły kredytu studenckiego podczas pierwszych studiów, gdyż kredyt studencki jest przyznawany jednorazowo, co wynika z § 2.3) 1. rozporządzenia Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich: „Student lub doktorant, zwany dalej „studentem”, może otrzymać jedną pożyczkę studencką, zwaną dalej „pożyczką”, albo jeden kredyt studencki, zwany dalej „kredytem”.

Do rozważenia pozostaje jeszcze przypadek, kiedy student rozpoczyna drugie studia po zakończeniu pierwszych i postanawia ubiegać się o kredyt studencki. Taka możliwość jest dopuszczalna. Muszą być jednak spełnione kumulatywnie warunki określone w powyższym rozporządzeniu i ustawie. Czyli taki student musi rozpocząć pierwsze studia przed 25 rokiem życia skończyć je, nie wziąwszy w tym okresie kredytu studenckiego. Taki wniosek składa dopiero na kolejnych studiach.

Reasumując, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. z 2014 r. poz. 1026), pożyczki i kredyty studenckie mogą otrzymać studenci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 roku życia. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o kredyt studiowała wcześniej, ale przerwała te studia, brana jest pod uwagę data rozpoczęcia tych pierwszych studiów (na podstawie zaświadczenia potwierdzającego fakt rozpoczęcia studiów w innej uczelni).

Możesz mieć zatem i 100 lat pod warunkiem, że udokumentujesz, iż 75-80 lat temu byłeś studentem.

  • Czyli wynika z tego, że mając 28 lat i jak zapisał bym się teraz na kolejne studia (np. doktoranckie), to będę mógł starać się o otrzymanie kredytu studenckiego 🙂

    • kredytstudencki

      Dokładnie tak. Jeżeli nie brałeś wcześniej kredytu studenckiego, możesz się o niego ubiegać bez względu na wiek, o ile studiowałeś przed ukończeniem 25 roku życia.

  • Pingback: Minął okres przyjmowania wniosków o Preferencyjny Kredyt Studencki()

  • dociekliwy

    a co jeśli ktoś powiedzmy rozpoczął studia przed 25 rokiem i je przerwał, a mając już 25 lat rozpoczął zupełnie inne na innej uczelni? czy w takiej sytuacji przysługuje prawo do ubiegania się o taki kredyt ? Osobiście dzwoniłem do pań z PKO BP i odpowiedziały przecząco, że nie ma takiej opcji.

    • Jakub Bis

      Problem z niektórymi „paniami z PKO BP” i innych banków jest taki, że niestety czasami wprowadzają w błąd… i w interesie studenta jest wiedzieć więcej.
      Wydaje się, że w powyższym artykule wszystko zostało jednoznacznie wyjaśnione i po jego przeczytaniu nie powinieneś mieć wątpliwości, że możesz ubiegać się o kredyt studencki.

      • dociekliwy

        Ale to chyba i tak pozostaje decyzją banku, a w pierwszej kolejności szanownych pracowników banku czy wobec takiego nastawienia przyjmą w ogóle wniosek. Ich interpretacja brzmi w ten sposób, że mógłbym się ubiegać jeśli byłby to przypadek kontynuacji kierunku po przerwaniu. Ewentualnie gdyby były to studia drugiego stopnia lub doktoranckie. Wszak decyzja jest odgórna, ale to przez tych pracowników trzeba jakoś przebrnąć. Pozostaje tylko pytanie jak można przekonać bank do swojej racji w tym zakresie, bo na siłę to chyba nic się z tego nie ukręci, a czasu niewiele.

        • Jakub Bis

          Generalnie zasada jest jedna – nie trać czasu na rozmowę z (przepraszam za określenie, ale nie znajduję lepszego) „pionkami”, porozmawiaj z kimś kompetentnym – przełożonym, dyrektorem, naczelnikiem banku. Zadzwoń na infolinię PKO BP… masz trochę możliwości, ale najważniejsze, to walcz o swoją rację i nie daj się 🙂
          Powodzenia!

        • Jakub Bis

          Z powyższego tekstu domniemywam, że się poddałeś i teraz próbujesz mnie przekonać, że się nie da 🙂 Napisałem w poprzednim poście co powinieneś zrobić.
          Nie, to nie pozostaje w decyzji banku, to jest interpretacja odpowiednich przepisów, którą masz wyłożoną w powyższym artykule…

  • Kamila Kosmacka

    No dobrze, a ja mam takie pytanie:
    Mam 25 lat. Studia rozpoczęłam mając 21.
    Jestem na czwartym roku kierunku A – jednolitych magisterskich. Dopiero od tego roku biorę kredyt, czyli na dwa lata, do mgr. (wszystko załatwione, podpisuje umowę za 4 dni)
    Jednocześnie od tego roku zaczęłam studia na kierunku B – licencjackie. Skończę je rok po magisterce.
    Tu pytanie: czy na ten ostatni rok licencjatu mogę przedłużyć pobieranie transzy za pomocą stosownego aneksu? Panie z PKO twierdzą że nie, ale wydaje mi się że tak… Czy mam rację…?