Wzrost opłat dla ubiegających się o kredyt studencki? To już jest pewne!

Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku akademickiego osoby, które będą ubiegały się o kredyt studencki muszą przygotować się na mniej korzystne oferty.

Przerzucanie podatku na klienta

Jak wiemy na banki nałożony zostanie wkrótce podatek bankowy. Stąd też owe instytucje przygotowują się do podniesienia ceny świadczonych usług. Jest to prosta zasada – jeżeli rząd podniesie piekarzowi stawkę podatku VAT zawartego w cenie chleba, to nie będzie on płacił tego podatku z własnych oszczędności, lecz podniesie cenę chleba. Analogicznie zrobią też banki.

PKO BP ujawnia planowane podwyżki

PKO BP, który w niespełna 30% jest w rękach skarbu państwa, już ujawnił podwyżki, jakie od maja wejdą w życie. Sprawdźmy zatem co się zmieni dla nowych żaków, którzy będą ubiegali się o preferencyjny kredyt studencki w październiku i listopadzie 2016 roku oraz dla tych, którzy już pobierają kredyty studenckie w PKO BP:

 1. Opłata przygotowawcza za sporządzenie wniosku wzrośnie – dla osób, które nie posiadają ROR w banku – z 200 do 400 zł,
 2. Prowizja za udzielenie kredytu, która obecnie wynosi od 0,5% do 1% miesięcznej transzy kredytu, jeśli student posiada konto w PKO BP, wzrośnie do 2%. Z kolei studenci nie posiadający konta w PKO BP zapłacą prowizję w wysokości aż 5% (!) (dziś wynosi ona 2%).
 3. Wzrosną opłaty za wydłużenie okresu spłaty kredytu studenckiego.
 4. Koszt aneksu do kredytu studenckiego wzrośnie z 20 zł do 50 zł.
 5. W ramach Superkont Grafitt i Student zlikwidowana zostanie 2 zł opłata abonamentowa za korzystanie z bankowości internetowej, jednak równocześnie bank podniesie opłatę za przelewy internetowe do poziomu 1,20 zł.
 6. Wzrosną też inne pomniejsze opłaty:
  • z 5 do 7 zł wzrośnie opłata abonamentowa za dzienne powiadomienia o wysokości salda lub 5 ostatnich operacjach na rachunku w ramach usługi „Informacja SMS”,
  • opłata za pakiet INFO wzrośnie z 6 do 8 zł,
  • o 99 groszy do poziomu 1,99 zł zostanie podniesiona opłata za wydrukowanie w bankomacie PKO Banku Polskiego informacji o ostatnich 5 operacjach rozliczonych na rachunku, do którego wydano kartę debetową PKO Ekspres.

To dopiero początek podwyżek w bankach

Co będzie dalej? Czas pokaże… a raczej ustawa o podatku bankowym, której jeszcze nie ma, jednak znamienne jest to, że ten fakt nie przeszkodził bankom w podniesieniu opłat. Przed PKO BP zrobiły to już mBank, Citi Handlowy, Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank czy Bank Pocztowy. Czy już niedługo bardziej będzie opłacało się trzymać pieniądze w skarpecie? Czas pokaże…